DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma

Diş minesi ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha koyu renkli dişlerin ve çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen diş renklenmelerinin giderilmesi için yapılan diş uygulamasına DİŞ BEYAZLATMA – BLEACHİNG denir.

DİŞLERDEKİ RENKLEŞME NEDENLERİ

 

Dişlerde içsel ve dışsal nedenlerle renkleşme olabilmektedir. Dışsal renkleşme çeşitli gıdalara, çay, kahve, sigara gibi boyayıcı etkenlere, dişteki bakteri plağı gibi faktörlere bağlı olarak diş yüzeyinde gerçekleşmektedir. Içsel renkleşmeler dişlerin henüz oluşum aşamasındaki metabolizma bozukluklarına ya da diş kanal tedavilerine, amalgam diş restorasyonlarına, metaller, tetrasiklin grubu antibiyotikler, diş pulpası dokusunda oluşan nekrozlara bağlı olarak dişin sert dokularına yerleşen maddelerle oluşabilmektedir. 

 

                                                DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

 Ev Tipi Diş Beyazlatma:

 

Dişlerden alınan ölçüyle hastaya özel tam uyum sağlayan plastik kalıplar hazırlanır. Diş hekimi hastaya uygun diş beyazlatıcı jeli seçer ve doz ayarlaması yapılır. Belirlenen zaman süresince (günde 2-8 saat) kalıplar içine diş beyazlatıcı jel yerleştirilerek dişlere takılır. Genellikle diş beyazlatma uygulaması daha pratik olması dolayısıyla geceleri yapılır. Diş beyazlatma uygulaması hastanın yaşı, dişteki renkleşmenin derecesi, istenilen diş renk tonu gibi faktörlere bağlı olarak 7-15 gün süresince devam eder. Diş tedavisi süresince gelişebilecek sıcak-soğuk diş hassasiyetleri dişlere yapılacak flor uygulamalarıyla ortadan kaldırılır. Eğer sigara kullanıyorsanız diş tedavisi sırasında (dişlere takılan plak ağızdayken) sigara içmemeniz gerekmektedir.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma:

 

Klinikte diş hekimi tarafından uygulanan daha hızlı ve etkili diş beyazlatmanın sağlandığı yöntemdir. Diş etleri koruyucu maddelerle izole edilerek yüksek konsantrasyondaki diş beyazlatıcı kimyasal ajanlar dişlere uygulanır. Işık cihazlarıyla diş beyazlatıcı madde aktive edilerek diş beyazlatma işlemini gerçekleştirmesi sağlanır. Seans 45 dakika-1 saat kadar sürer. Güvenli bir yöntemdir. Diş minelerine zarar vermez. Dişlerinde aşınma ya da dişlerinde çatlaklar olan bireylerde dişte hassasiyetler görülebilir. Flor uygulamalarıyla bu diş şikayetleri ortadan kaldırılır.

Beyazlatılan dişler ne kadar süre beyaz kalır?

Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

Şu unutulmamalıdır ki, bleaching her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Bu yüzden diş hekiminiz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

Diş Beyazlatma veya diş ağartma, genel diş hekimliğinde çokça uygulanan bir işlem olmasına rağmen aslına Estetik/Kozmetik Diş hekimliğinin alanıdır. Çok kimse beyaz dişlerle yapılan bir gülüşü çok çekici bulur. Genelde süt dişleri, erişkinlik dişlerinden daha beyazdır. Kişi yaşlandıkça dişlerinin rengi de zamanla daha koyulaşır. Bu koyulaşma diş minelerinin mineral yapısındaki değişimden kaynaklanır. Dişler ayrıca, bakteri pigmentleri ve tütün kullanımından kaynaklanan renklenmelere de maruz kalabilir.

Beyaz dişler, gençlikle özdeşleştirildiğinden estetik görünümlü olmak isteyen kişiler tarafından oldukça arzulanırlar. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, abartılı bir beyazlık çoğu durumda estetik olmayabilir. Her zaman için yüz ve ağız yapınıza uygun düşen doğal ton daha estetik olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

 


 Ekli Dosyalar:

GERİ DÖN

    DİŞ BEYAZLATMA
    Nasıl Muayene Olurum
    Kalite Politikamız
    Hasta Hakları
    Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar
    Çalışan Hakları
    MHRS Hakkında Bilgi